Kausi jatkuu Botniaringin lyhyellä radalla

Legendsien kausi jatkuu tulevana perjantaina ja lauantaina 6.-7.6. Botniaringin radalla Jurvassa. Mukaan ilmoittautui yhteensä kolmekymmentäkahdeksan kuljettajaa, Mestaruussarjassa kaksikymmentäyhdeksän ja Harrastesarjassa yhdeksän kilpailijaa. Edellisen kerran Botniaringin lyhyellä radalla on kilpailtu kaudella 2012, tuolloin voittoihin ajoivat Marko Mankonen ja Ossi Kumpula. Tälläkin kaudella Legendsin ratissa nähtävistä kuljettajista mukana tuolloin olivat Marko Kilpiä ja Sami Erkkilä.

Mestaruussarjassa kärjen tilanne on tiukka. Toni Lähteenmäki johtaa pisteen erolla Leevi Lintukantoa, kolmantena oleva Onni Peltonen on kahden pisteen päässä Lähteenmäestä. Kaksi lähtöä Kemorassa voittanut, hallitseva Suomen mestari Arto Ojaranta on neljäntenä ja Marko Kilpiä viidentenä.

Kolmantena oleva Onni Peltonen tuli Legendseihin mukaan kolme vuotta sitten. Peltosella on taustaa simulaattorilla ajamisesta, mutta oikealla kilpa-autolla kankaanpääläinen ei ollut ajanut ennen ensimmäistä testiä Legendsillä, se tapahtui juuri Botniaringin radalla syksyllä 2021.

– Muistan että autossa tuntui oleva ihan järisyttävä pito, olihan se hienoa hommaa. Muistan myös, että penkki tungettiin täyteen kaikenlaista pehmustetta, eikä siltikään meinannut yltää ajamaan. Botniaringin radasta olen tykännyt, ihan mukava rata, ja sinne on muuten kotipihasta muutama kilsa lyhyempi matka kuin Alastarolle, eli onhan se lähin, Peltonen naurahtaa.

– Lyhyen radan kisa on hyvää vaihtelua koska on vähemmän imuhyödyn kanssa kikkailua, mutta toisaalta se voi olla myös huono juttu, ellei ole aivan voittovauhdissa, niin ei pysykään muiden perässä. Mun kauden tavoite on parantaa viime kauden viidettä sijaa, mitalisija olisi kova. Toistaiseksi näyttää hyvältä, mutta olen sanonut ettei katsella pistetaulukkoa, vain yksi kisa on ajettu. Tulevan viikonlopun tavoite on jatkaa Kemoran vauhtia, tehdä tasainen suoritus, pysyä kärkitaistelussa ja tietysti aina yritetään voittoa, Peltonen päättää.

Harrastesarjassa yleiskilpailua johtaa rallicrossia ja rallia aiemmin ajanut Olli Lavikainen, Sami Juvonen on toisena ja Matti Alamäki kolmantena. Sarjassa ajetaan kahdessa luokassa, Rookie-luokkaa johtaa Viljami Kyllönen ja Golden Mastersia Matti Alamäki.

Legendsit ajava kilpailulähtönsä lauantaina, Mestaruussarjassa ajetaan kolme ja Harrastesarjassa kaksi starttia, aika-ajot molemmissa luokissa ajetaan perjantaina.

Kuva Joonas Rintamäki